Strona archiwalna


 
 
Zakończono badania dzieci

W dniach od 11 maja do 16 czerwca 2009 r. w ramach projektu pn. „Promowanie zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży w Gminie Michałowice poprzez budowę otwartych stref rekreacji” przeprowadzono badania wad postawy i stopnia otyłości u dzieci z przedszkoli i szkół położonych na terenie Gminy Michałowice. Badaniom tym poddano dzieci w wieku od 4 do 14 lat - łącznie 1305 osób (z Michałowic: 569, z Nowej Wsi: 351 i z Komorowa: 385). W badaniach uczestniczyły wyłącznie dzieci, których rodzice wyrazili na to pisemną zgodę.

Wszystkie badania przeprowadzono przy udziale profesjonalnej kadry lekarskiej ze Specjalistycznego Ośrodka Rehabilitacji Neuroortopedycznej SORNO z siedzibą w Mościskach k. Grodziska Mazowieckiego. Ocena prawidłowego rozwoju kręgosłupa została dokonana metodą tzw. „mory projekcyjnej”. Jest to bardzo precyzyjne zdjęcie cyfrowe wykonane w pozycji stojącej, na które nanosi się specjalne markery, tworzące matrycę punktów kontrolnych. Podczas badania wyznacza się kilkadziesiąt takich punktów kontrolnych, które następnie przenoszone są na specjalną matrycę. Badania z zastosowaniem tej techniki są bezdotykowe i nieinwazyjne, a to oznacza, że dziecko nie podlega napromieniowaniu szkodliwymi falami tak jak ma to miejsce w przypadku naświetleń RTG. Efektem badania jest precyzyjna informacja obejmująca dokładne wskazanie ewentualnych nieprawidłowości, wad w budowie i wiążących się z tym - wad postawy. Przy pomocy specjalistycznego urządzenia, tzw. PODOSKOPU, przeprowadzono badanie stóp oraz badanie stopnia otyłości, uwzględniające nie tylko stosunek masy ciała dziecka do jego wzrostu, ale przede wszystkim etap rozwojowy organizmu oraz procentowy udział tkanki tłuszczowej w budowie ciała.

We wrześniu 2009 r. wszyscy rodzice, których dzieci wzięły udział w badaniach otrzymają dokładną informację o stanie zdrowia ich dziecka, (wynik przeprowadzonych badań diagnostycznych), do której zostanie dołączona konsultacja medyczna lekarza specjalisty oraz zalecenia dotyczące ewentualnych ćwiczeń korekcyjnych.


Dodatkowo rodzice będą mieli możliwość wzięcia udziału w panelach szkoleniowych z zakresu pediatrii, dietetyki i rehabilitacji, w których będą uczestniczyć również lekarze odpowiednich specjalności (m.in. pediatra, rehabilitant, dietetyk). Dzieci u których zostaną zdiagnozowane wady postawy, będą mogły bezpłatnie uczęszczać na przygotowywane zajęcia korekcyjno – rehabilitacyjne.

Ze względu na duże zainteresowanie rodziców na wrzesień br. przewidziano dodatkową turę badań. Wszystkich zainteresowanych prosimy o składanie właściwych oświadczeń w siedzibie Urzędu Gminy Michałowice (sekretariat - pok. 16).
Szczegółowych informacji udziela Kierownik Projektu – Małgorzata Pytel,
tel. kom.: 0-604-700-995
Urząd Gminy Michałowice | ul. Raszyńska 34 | 05-816 Michałowice
tel./fax.: +48 22 723-81-78
www.eeagrants.michalowice.pl
© 2009 eea grants | All rights reserved. Projekt & cms: www.zstudio.pl
statystyka: zeszły tydzień: 21, wszystkich odwiedzin: 10581, odwiedzonych podstron: 37884